
Ir Cameras
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | IR Camera |
| Dominant Color | Silver |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens Type | Fixed |
| IR Range | 30m |
| Power Consumption | 12W |
| Usage | Nighttime surveillance and security applications in low-light conditions. |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| IP Rating | 66 |
| Weight | 1.5kg |
| Dimensions | 150x100x80 mm |
| Features | Night vision, Low light, Surveillance, Security, Reliable, Efficient |
Product Overview
Key Features
Infrared illuminators use light emitting diodes, or LEDs, to transmit light. A single LED produces only a small amount of light so banks of LEDi? s are used. These banks can last up to 100,000 hours. LEDs are therefore extremely economical as well as efficient
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Digital Networks has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from Digital Networks at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier
GST NO
23AUTPK1208P1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AUTPK1208P1ZA
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Rajneesh Kanwal
Address
407m block-a, panchratan, 23/2, manorama ganj, behind- sangi motors, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
cctv camera in Indore
Report incorrect details









































