



Induction Brazing - Cooling Water Pressure: 0.1 Mpa
Price: 220000.0 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Unit
In Stock
Product Specifications
| Rated Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 220-420 VAC Volt (v) |
| Type | Induction Brazing |
| Material | Mild Steel, Alloy, Stainless Steel |
| Application | Brazing of metals and alloys |
| Max. Input Power | 15 kW |
| Max. Output Power | 15 kW |
| Oscillation Frequency | 30~80 kHz |
| Cooling Water Pressure | 0.1 MPa |
| Host Weight | 32 kg |
| Transformer Weight | 20 kg |
| Temperature Protection | Over Temperature Protection |
| Usage & Applications | Ring cable lugs, Steel component joints |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Omm Santhi Enterprises is a trusted manufacturer and supplier of advanced Induction Heating Machines designed to meet the heating requirements of various industrial applications. With a strong focus on innovation, precision, and efficiency, the company is dedicated to providing reliable induction heating solutions that help industries improve productivity and energy efficiency. Our induction heating machines are widely used for processes such as metal hardening, forging, brazing, annealing, and melting in industries including automotive, engineering, metal processing, and manufacturing.We emphasize quality manufacturing by using modern technology, high-grade components, and strict quality control measures to ensure superior performance and durability. Each machine is designed to deliver co
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29BBFPB9955E1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29BBFPB9955E1ZG
Bengaluru, Karnataka
Name
Daitari Barik
Members since
1 Years
Address
B No 1st Cross 2nd Floor, T C Palya Main Road, Bengaluru, Karnataka, 560036, India
induction brazing machine in Bengaluru
Report incorrect details































