
Induction Bends - High-quality Tested Alloy, Exceptional Durability And Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Carbon Steel |
| Diameter Range | 25-100mm |
| Radius Range | 500-2000mm |
| Wall Thickness | 3-10mm |
| Surface Finish | Painted |
| Manufacturing Process | Induction Bending |
| Usage | Pipe and tubing systems, industrial applications, HVAC systems |
| Standards Compliance | ASTM A53 |
| Features | Precise bends, Smooth finish, Durable, Efficient, Cost-effective, High quality, Customizable |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jindal Tubular (India) Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from Jindal Tubular (India) Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AADCJ4726E1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AADCJ4726E1ZX
Visakhapatnam, Andhra Pradesh
Purchase Officer
Mr Mahender Kumar
Address
survey no 207, IDA gururampalem, pendurthi, Dist Krishna, Visakhapatnam, Andhra Pradesh, 531137, India
steel bends in Visakhapatnam
Report incorrect details



































