
Hdpe Plastic Pipe By Saharan Hdpe Pipe
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Wall Thickness Range | 2-10mm |
| Pressure Rating Range | 6-16 bar |
| Usage | Borewells and chemical pipe lining |
| Standards | IS 4929 |
| Features | Durable, Strong, Chemical resistant, Borewell suitable, Reliable |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 5 Days |
| Packaging Details | packed in boxes |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAHARAN HDPE PIPE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Pipes in bulk from SAHARAN HDPE PIPE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kaithal, Haryana
Director
Mr. Maniram Saharan
Address
Vill. Kalayat, Kaithal, Haryana, India
hdpe plastic pipes in Kaithal
Report incorrect details























