
Hdpe Plastic Granules
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Al Ahram Plastic Group
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multicolored |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion, pipe extrusion. |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Density, Durable, Versatile, Recyclable, Cost-effective |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AL AHRAM PLASTIC GROUP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from AL AHRAM PLASTIC GROUP at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
1150
Establishment
1990
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Cairo, Cairo
Chairman
Dr. Hany Haliem Ibrahim
Address
El Mahata St., Al Rowad Building, 5th Floor, Sohag, Cairo, Cairo, 2406, Egypt
Report incorrect details
































