
Hdpe Pipes - Virgin Raw Material, Ultra Violet Resistant With 2.5% Carbon Black Additives
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter Range | 20-100 mm |
| Wall Thickness Range | 2-10 mm |
| Pressure Rating Range | 6-16 bar |
| Usage | Water supply, drainage, and gas distribution |
| Standards | ISO 4427 |
| Features | High Strength, UV Resistant, Long Lasting, Reliable Source, Durable Pipes |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Datt Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Shree Datt Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Establishment
1982
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Beed, Maharashtra
DIRECTOR
Mr. Santosh Hanumantrao Upare
Address
PLOT NO. 69/70/71, MIDC AREA, Beed, Maharashtra, 431122, India
Report incorrect details








































