
Premier Hdpe Pipes - High-quality Hdpe | High Dimensional Accuracy, Rugged Design, Maintenance Free
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Size Range | 20-100mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Color | Black |
| Manufacturing Standard | IS 4984 |
| Usage | Wastewater & chemical fluid conveyance |
| Temperature Range | 0-40°C |
| Features | High strength, Durable pipes, Low maintenance, Chemical resistant, Long lasting, Cost effective |
| Payment Terms | Paypal, Others, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
High dimensional accuracy
Rugged design
Maintenance free
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PREMIER PIPES & TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from PREMIER PIPES & TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ACKPG9988P1ZK
Payment Mode
Cash Advance (CA), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ACKPG9988P1ZK
Tirupur, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. P. Govindarajan
Address
164/1, Sab Complex, Trichy Road, Palladam, Tirupur, Tamil Nadu, 641664, India
hdpe plastic pipes in Tirupur
Report incorrect details

































