
Polymer Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Pressure Rating | 10-20 bar |
| Length | 6m |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Water supply, Irrigation systems, Industrial drainage |
| Wall Thickness | 2-10 mm |
| Features | Durable pipes, High strength, Long lifespan, Corrosion resistant, Easy installation, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Polymer Processors has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Polymer Processors at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
1987
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AACFP0002F1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AACFP0002F1Z5
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Atul S. Atre
Address
C-1/B-4319, Phase-4, GIDC, Vatva, Vatva Gidc Phase 4, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
hdpe plastic pipes in Ahmedabad
Report incorrect details






































