
Koncept Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Size Range | 20mm-1000mm |
| Pressure Rating | 2.5-16kg/cm² |
| Color | Black |
| Temperature Range | -40°C-+80°C |
| Working Life | 50 Years |
| Usage | Water supply, industrial applications |
| Standards | IS 4984, ISO 4427 |
| Features | Durable pipes, Budget-friendly, Long lifespan, High Pressure, Corrosion-resistant, Easy installation |
Product Overview
Key Features
HDPE industrial applications and advantages:
A Size Range : 20mm to 1000mm
A Pressure Rating : 2.5kg/cmA to 16kg/cmA
A Colour: Black with blue strips, Blue, Yellow or as per customers requirement
A Working Temperature Range : -40a C to +80a C
A Working Life : 50 Years for Water Application
A Conforms to : IS 4984, ISO 4427, IS 14333, DIN 8074, IS 14151, AS/NZS 4130 etc. or as per customer specifications
A FM Approved piping
A Underground piping meets or exceeds operating temperatures and pressures
A Cooling Water Applications:
A HDPE pipe is an excellent insulator, with minimal heat transfer. Copper transfers heat 2700 times more than HDPE.
A HDPE does not become brittle at 32 deg. F
A HDPE does not leak, it is seamlessly fused
A HDPE does not corrode
A Instrument Air
A Steam Condensate and Blow Down
A Raw Water
A Process Water
A Withstands freezing water better than traditional metal piping
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KONCEPT PROSTHETIC PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get HDPE Pipes from KONCEPT PROSTHETIC PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier
Employee Count
22
Establishment
2007
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAFCK4461K1ZB
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
IS4984:2016, IS14333:1996, ISO4427
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAFCK4461K1ZB
New Delhi, Delhi
Director
Mr Dev Kumar
Address
234, Vardhman Crown Mall, Sector 19, Dwarka, New Delhi, Delhi, 110075, India
Report incorrect details





































