
Hdpe Pipes - Premium Quality, Durable Long-lasting Functional Life In Various Lengths And Diameters
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Green |
| Diameter Range | 10-100mm |
| Length Range | 1-12m |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Standards | ISO 4427 |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Features | Durable pipes, Long lasting, Diverse uses, Premium quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHANGHAI RUIHE PIPES CO., LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from SHANGHAI RUIHE PIPES CO., LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
Name
Mr. Henry Xu
Address
188 Yaoxin Road, Fengxian District, Shanghai, Shanghai, 201400, China
hdpe water pipe in Shanghai
Report incorrect details
































