
Hdpe Piping System - High-density Polyethylene, Durable And Lightweight , Chemical Resistance And Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sealing Type | Heat fusion joints / Mechanical seals |
| Tensile Strength | >= 20 MPa |
| Tolerance | A+-1% of nominal diameter |
| Diameter | 20 mm to 1200 mm |
| Temperature Range | -40AdegC to +80AdegC |
| Bend Radius | 15 to 20 times outer diameter |
| Coating Type | UV Stabilized |
| Flexibility | High - Can be coiled for small diameters |
| Yield Strength | 16-22 MPa |
| Connection Type | Welded (Butt Fusion, Electrofusion), Mechanical |
| Product Type | Other, HDPE piping system |
| Material | Other , High Density Polyethylene (HDPE) |
| Connection | Other, Butt Fusion, Electrofusion, Compression, Flange |
| Shape | Round |
| Standard | Other, IS 4984:2016, ISO 4427 |
| Surface Treatment | Other, Smooth, untreated |
| Outer Diameter | 20 mm to 1200 mm |
| Section Shape | Other, Circular |
| Length | Standard Length 6 m / 12 m or as required |
| Thickness | 2 mm to 50 mm (as per pipe size) |
| Color | Black with blue stripes |
| Usage | Water Supply, Gas Distribution, Sewage, Industrial Applications |
| Rated Pressure | PN 2.5 to PN 20 (2.5 bar to 20 bar) |
| Application | other, Water Supply, Irrigation, Gas Pipeline, Drainage |
| Material Grade | PE 63, PE 80, PE 100 |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
Company Details
Wavin is one of India's leading & fastest growing manufacturers of pipes & fittings systems; water storage tanks for distribution and storage of drinking water; soil and waste discharge, rainwater and stormwater management for domestic, industrial, agricultural and commercial purposes. Backed by decades of stellar experience in the global and domestic markets, Wavin brings unmatched expertise for India's customers. Wavin’s global legacy spans numerous patents attained over decades with innovative solutions for water management, gas supply, heating and cooling, installed across continents. Ahead the joint venture of Wavin & Vectus, Wavin India now operates with its two product brands in pipes and fittings - i.e. Wavin & Wavin Vectus. With our cutting-edge technologies for polymer-based piping systems and water storage solutions, we are the only one stop solution provider for above ground and below ground pipes & fittings and water storage in India. Wavin India seeks to deliver comprehensive solutions that contribute towards building healthy and sustainable environments for climate-resilient and future-ready cities.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
1200
Establishment
2004
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AACCV5516B2ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AACCV5516B2ZJ
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
CRM Head Asia Pacific
Mr Anshul Singh Chauhan
Members since
18 Years
Address
Lotus Business Park, Tower B, 2nd Floor, Sector-127, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
hdpe pipe elbow in Noida
Report incorrect details

































