
Hdpe Pipe Black
Price: 23.60 INR / Meter Meter Meter
(20.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
23.60 INR / Meter
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1500
In Stock
Product Specifications
| Color | Black |
| Material | HDPE |
| Material Grade | PE 100 |
| Diameter | 3 Inch (in) |
| Pressure Ratings | PN 4 |
| Application | Drainage Water |
| Features | Strong, Durable |
| Type | Hdpe Pipe Black |
| Product Type | Other, Hdpe Pipe |
| Shape | Round |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 15000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10000 |
| Pkg Box Breadth | 70.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| MRP | 23.60 INR |
| Pkg Box Length | 70.00 cm |
| Pkg Box Height | 30.00 cm |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Shipping Type | actual |
| Mop | 1500 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1500 Meter |
| Moq | 1 |
| Color | Black |
| Returnable | No |
| Price | 20.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Meter |
| Minimum Ordered Packs | 1500 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
| Size | 3 Inch |
| Length of Pipe | 12 m |
| Pressure Rating | PN 4 |
| Material Grade | PE 100 |
| Usage/Application | Drainage Water |
| Color | Black |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
hdpe water pipe in Noida
Report incorrect details

































