
Hdpe Pipe 3 Meter - Color: Black
Price: 619.50 INR / Meter
(525.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
619.50 INR / Meter
Weight :
20.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Pipe Type | Hdpe Pipe |
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter | 1/2 Inch (in) |
| Features | Durable |
| Application | Industrial |
| Material Grade | PE 80 |
| Pressure Ratings | PN 4 |
| Product Type | Other, Hdpe Pipe |
| Shape | Round |
| Section Shape | Round |
| Length | 3 Meter (m) |
| Usage | Plumbing |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Loose |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 100 |
| Moq | 100 |
| Unit Type | Meter |
| Pkg Box Height | 5.10 cm |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Length | 300.00 cm |
| Price | 525.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | actual |
| Packsize | 1 |
| MRP | 619.50 INR |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Pkg Box Breadth | 5.10 cm |
| Weight | 20.00 Kilogram |
| Color | Black |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 100 Meter |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
Product Overview
Key Features
| Size | 1/2 inch |
| Brand | AR INDUSTRIES |
| Length | 3 Meter |
| Pressure Rating | PN 4 |
| Material Grade | PE 80 |
Usage/Application | Drinking water |
Quality : Optimum
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
hdpe water pipe in Noida
Report incorrect details

































