
Hdpe Lined Instrument Tee - Astm A 106 Seamless Cs Pipe, Sizes Dn 25 To Dn 200, Multiple Lining Options | High-temperature Resistance, Rigorous Testing Standards
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01
Brand Name :
Trimurti Polymers
In Stock
Product Specifications
| Tensile Strength | a%0Y= 19 MPa (HDPE) |
| Temperature Range | -20AdegC to +85AdegC |
| Yield Strength | a%0Y= 18 MPa (HDPE) |
| Flexibility | Rigid |
| Connection Type | Flanged Ends |
| Tolerance | A+-2 mm |
| Sealing Type | Full HDPE lining for leak-proof operation |
| Coating Type | HDPE Linined + External Paint |
| Diameter | 25 mm to 300 mm |
| Product Type | Other, Instrument Tee |
| Material | Other |
| Connection | Other, Flanged |
| Shape | Other, Tee |
| Standard | Other |
| Surface Treatment | Other, HDPE Lined, Anti-corrosive Coating |
| Outer Diameter | Up to 300 mm |
| Section Shape | Other, Cylindrical |
| Length | As per specification or drawing |
| Thickness | 3 mm to 10 mm (HDPE lining) |
| Color | Black |
| Usage | Chemical, Water, Process Industries |
| Rated Pressure | PN10 aEUR" PN16 |
| Application | other, Used for process instrumentation in corrosive environments |
| Material Grade | PE100 / as per customer requirement |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Packing as per Customer requirement |
| Main Export Market(s) | Middle East, South America, Asia, Africa, Australia, Eastern Europe, Central America, Western Europe, North America |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Certifications | ISO:9001:2008 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Saturday To Thursday
GST NO
27AEGPK3328H1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEGPK3328H1ZK
Thane, Maharashtra
Managing Director
Shardul Khatate
Members since
16 Years
Address
A-5/503, Happy Valley, Tiku-Ji-Ni Wadi Road, Chitalsar Manpada, Thane (West), Thane, Maharashtra, 400610, India
Report incorrect details
























