



Hdpe Granules - Density 0.95-0.97 G/cm³, White Color | 25-35 Mpa Tensile Strength, 200-400% Elongation At Break, Melting Point 130°c
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multiple |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Packaging | Bulk bags |
| Usage | Manufacturing bottles, films, bags, pipes, household products and sheets |
| Features | Durable, Versatile, Recyclable, Cost-effective, High-quality |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABDPL6317K2ZH
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABDPL6317K2ZH
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Manoj Lunkad
Address
Height Park B Building, Flat No. 402, Survey No. 587, Near Ganga Gamchu, Pune, Maharashtra, 411037, India
hdpe granules in Pune
Report incorrect details







































