
Hdpe Granules
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Off-white |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Packaging | 25 kg bags |
| Features | High strength, Chemical resistant, Durable material, Versatile polymer, Easy processing |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ALTPK3267H1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ALTPK3267H1ZM
Ulhasnagar, Maharashtra
Proprietor
Mr. Irfan Khan
Address
Opp. Regency Garden, Vitthalwadi Station Road, Ulhasnagar, Maharashtra, 421003, India
hdpe granules in Ulhasnagar
Report incorrect details

































