
Hdpe Pipe
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter | 20-1000mm |
| Wall Thickness | 2-50mm |
| Pressure Rating | 6-25 bar |
| Usage | Water supply, drainage, gas |
| Standards | ASTM D3350 |
| Features | High Strength, Chemical Resistant, Lightweight, Durable, Long Life, Easy Install |
| GSTIN | 0% |
Company Details
HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES, Established in 2006 at Ulhasnagar in Maharashtra, is a leading Manufacturer,Supplier of HDPE Pipes in India. HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading undefined, HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES has made a reputed name for itself in the market with high-quality HDPE Pipe, etc.
Focusing on a customer-centric approach, HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from HIGH TECH PLASTIC INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ALTPK3267H1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ALTPK3267H1ZM
Ulhasnagar, Maharashtra
Proprietor
Mr. Irfan Khan
Address
Opp. Regency Garden, Vitthalwadi Station Road, Ulhasnagar, Maharashtra, 421003, India
industrial hdpe pipe in Ulhasnagar
Report incorrect details

































