
Hdpe Granules By Tulip Polymers
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multicolor |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Thermal stability, Easy processing, Recyclable, High strength, Chemical resistant |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Thermal stability
Easy processing
Recyclable
Company Details
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CUUPM4295H2ZY
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
IEC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CUUPM4295H2ZY
Rajkot, Gujarat
Accepts only Foreign inquiries
Proprietor
Mr Mayankraj Mandir
Address
212 Cosmo Complex, Near The Statue Of Jhansi Queen & Mahila College Chowk, Sadar, Rajkot, Gujarat, 360001, India
hdpe granules in Rajkot
Report incorrect details








































