
Hdpe Granules - Recycled High-density Polyethylene, Variety Of Shapes, Sizes, And Colors
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Red |
| Form | Granules |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, extrusion, blow molding for various applications. |
| Features | Recycled HDPE, Cost-effective, Versatile, Durable, High-quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Belief Exim has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Belief Exim at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Trading Company
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Mahesh Jani
Address
Office No-207, Aradhana Complex, Bhootkhana Chowk, near S. T. Bus stand, Rajkot, Gujarat, 360002, India
hdpe granules in Rajkot
Report incorrect details





































