
Hdpe Granules - Injection Grade, Blow Moulding & Extrusion | Quality Assured, Available In Multiple Colors
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Off-white |
| Form | Granules |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Usage | Blow molding, film extrusion, injection molding |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Recycled HDPE, High quality, Various colors, Cost effective, Multiple uses |
Product Overview
Key Features
PRODUCED IN:
Injection grade
Blow Moulding
Extrusion
USED IN:
Blow molding containers
HM film extrusion
HDPE film extrusion
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, IMPERIAL OVERSEAS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from IMPERIAL OVERSEAS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
GST NO
24AAACI4682H1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACI4682H1ZM
Gandhidham, Gujarat
Director
Mr. Ronak Shah
Address
Plot No. 16/17, Sector-2, Special Economic Zone, Kandia, Gandhidham, Gujarat, 370230, India
hdpe granules in Gandhidham
Report incorrect details
































