
Recycled Hdpe Granules - High Density Polyethylene Waste, Durable Plastic Product Manufacturing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Off-white |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Plastic product manufacturing, covers, automobile and machine accessories |
| Packaging | Bulk bags, 25kg bags |
| Features | Recycled HDPE, Durable, Versatile, Cost-effective, High density |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Titanic Plastic Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Titanic Plastic Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Nalasopara, Maharashtra
Proprietor
Mr. Taufique Malik
Address
Shalimar Industrial Estate, Gala no. 102, Wakan Pada, Nalasopara East, Nalasopara, Maharashtra, 401208, India
hdpe granules in Nalasopara
Report incorrect details




































