
Hdpe Granular
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Density | 0.94-0.97 g/cm³ |
| Melting Point | 130°C |
| Form | Granular |
| Color | White |
| Packaging | 25kg PP bags |
| Application | Bottles, Pipes, Bags |
| Features | High Density, Durable, Recyclable, Versatile, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
CAS No.9002-88-4
Formula: [CH2CH2]n
EINECS 200-842-0
Application:
Make barrela, plastic bottle and bag, make all kind of pipes, make shading net, and make cable wire-insulating
Packing: 25kg pp bags 18MT/20FCL.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shijiazhuang Yibei Chemical Industry Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Shijiazhuang Yibei Chemical Industry Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shijiazhuang, Hebei
Name
Mr. Surely Fan
Address
No. 88, Zhonghua street, Xinhua district, Shijiazhuang city, Hebei, Shijiazhuang, Hebei, 050000, China
plastic granules in Shijiazhuang
Report incorrect details










































