



Fully Servo Control Honing Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model No | FSH-1200 |
| Control System | Other, Fully Servo PLC/Touchscreen |
| Motor Power | 7.5 kW Servo Motor |
| Production Capacity | Up to 100 pieces/hour |
| Lubricating System | Automatic Lubrication |
| Connectivity Options | Ethernet / USB |
| Drive | Full Servo Drive |
| Accuracy | A+-2 I1/4m |
| Frame Type | Rigid Heavy Steel Frame |
| Cooling System | Integrated Coolant System |
| Machine Type | Servo Honing Machine |
| Features | User-Friendly Interface, Digital Setting, Automatic Tool Compensation, Data Logging |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Operating Temperature | 5AdegC to 45AdegC |
| Voltage | 380V / 415V |
| Noise Level | <75 dB |
| Color | Blue / White |
| Power Rating | Three Phase |
| Product Type | Other, Fully Servo Control Honing Machine |
| Technology | Other, CNC / PLC Controlled, Servo Automation |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 7.5 kW |
| Pressure | 0.6-1.2 MPa |
| Surface Treatment | Other, Coated / Painted |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 1200 x 1800 mm |
| Weight (kg) | 1800 kg |
| Usage & Applications | Precise internal diameter honing for automotive, hydraulic and aerospace components |
| Payment Terms | Others |
| Supply Ability | 3 Per Year |
| Delivery Time | 3 Months |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Color | Blue / White |
Product Overview
Key Features
Company Details
D-HONER ENGINEERS (INDIA) PVT. LTD. introduces as highly qualified Technocrats with more than 20 years experience in manufacturing of HONING / SUPER FINISHING, LAPPING & SPM machines with Honing Tools. It exports its machines in more than 10 countries through out the world.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2005
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AACCD4335L1ZK
Payment Mode
Cheque, Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
MSME, SSI, Export Certificate
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACCD4335L1ZK
Vasai, Maharashtra
MANAGING DIRECTOR
Mr. Kiran P. Save
Members since
13 Years
Address
Shah & Desai Industrial Estate No.2, Unit No. 02, Near Pritam Hotel, Navghar, Vasai Road (East), Vasai, Maharashtra, 401210, India
vertical honing machine in Vasai
Report incorrect details































