
Fully Automatic Slitting Rewinding Line Power Source: Electricity
Price: 151000.00 INR / Unit
(151000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Model No | SWRL-FA180 |
| Connectivity Options | Ethernet, USB |
| Color | Industrial Grey and Blue |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Features | Auto Tension Control, Web Guide System, Auto Splicing, Safety Interlocks |
| Operating Temperature | 5AdegC - 55AdegC |
| Frame Type | Heavy Duty Modular Frame |
| Cooling System | Air/Water Cooling (as per model) |
| Accuracy | A+-0.2 mm |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Production Capacity | Up to 180 m/min |
| Noise Level | a%0$?78 dB |
| Control System | Other, PLC Control with HMI Panel |
| Lubricating System | Automatic Lubrication |
| Motor Power | 2 x 7.5 kW AC Servo Motors |
| Power Rating | 18 kW |
| Drive | AC Servo |
| Plastic Processed | BOPP, PET, PVC, CPP, PE Film, Paper, Aluminium Foil |
| Voltage | 380-440 V |
| Product Type | Slitting Rewinding, Other |
| Technology | Other, Fully Automatic Control with PLC Integration |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 18 kW |
| Pressure | 5-7 bar (Typical for pneumatic systems) |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated / Painted |
| Dimension (L*W*H) | 4700 x 2100 x 2100 mm |
| Weight (kg) | 4600 kg |
| Usage & Applications | Industrial |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Color | Industrial Grey and Blue |
| Brand Name | OCEAN INTERNATIONAL |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 151000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAEFO6278J1ZX
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAEFO6278J1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Mrunal Ramanuj
Address
B 101, Galaxy Business Park, Opp. Torrent Power Sub Station, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
slitting rewinding machine in Ahmedabad
Report incorrect details


































