
Fire Extinguisher By Vidhi Safety Engineers
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Color | Red |
| Capacity | 5kg |
| Extinguishing Agent | ABC |
| Material | Steel |
| Dimensions | 450x150mm |
| Weight | 7kg |
| Usage | For Class A, B, and C fires.Suitable for offices, homes, vehicles |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Use, Reliable, Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vidhi Safety Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Vidhi Safety Engineers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
2
Establishment
1998
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vadodara, Gujarat
Name
Mr. Mayank Joshi
Address
Sf-18, Maruti Complex, Opposite Swaminarayan Nagar, Nizampura, Vadodara, Gujarat, 390002, India
fire extinguishers in Vadodara
Report incorrect details








































