
Fire Extinguisher By R. S. Enterprises
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Extinguishing Agent | ABC Dry Chemical |
| Capacity | 2kg |
| Dimensions | 400x150mm |
| Weight | 3.5kg |
| Pressure | 14 bar |
| Material | Steel |
| Usage | Fire suppression in Class A, B, and C fires. Suitable for homes, offices, and small businesses. |
| Safety Standards | ISI |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Operation, Durable Design, Reliable Protection |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R. S. Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from R. S. Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
PROPRIETOR
Mr. Somnath Bhaurao Pawar
Address
Gala No.-9, Vatsalatai Naik Nagar, No.-2, Behind Jay Bhawani Mata Mandir, Chembur, Mumbai, Maharashtra, 400701, India
fire extinguishers in Mumbai
Report incorrect details

































