
Fire Extinguisher
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Color | Red |
| Capacity | 2-5 kg |
| Extinguishing Agent | ABC |
| Material | Steel |
| Pressure | 150 bar |
| Usage | Fire suppression in various settings; Class A,B,C fires. |
| Weight | 5kg |
| Certification | UL Listed |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Use, Reliable Protection, Effective Suppression |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NIRMAL SAFTY PRODUCTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from NIRMAL SAFTY PRODUCTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2007
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ankleshwar, Gujarat
Proprietor
Mr. Nirmal Pandit
Address
Plot No-2006, Shop No-D-4, Sahyog Complex, Near jamnagar Transport GIDC, Ankleshwar, Gujarat, 392002, India
fire extinguishers in Ankleshwar
Report incorrect details






































