
Fire Extinguisher
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | Portable |
| Capacity | 1kg |
| Extinguishing Agent | ABC |
| Material | Steel |
| Dimensions | 250x70mm |
| Weight | 1.5kg |
| Usage | Class A, B, and C fires. Suitable for small fires in homes, offices, vehicles etc. |
| Certification | BIS |
| Features | Fire Safety, Quick Response, Easy Use, Portable Size, Effective Suppression |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Surya Light House has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Surya Light House at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AFHPA2758K1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AFHPA2758K1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Abhishek Ahuja
Address
Plot No- 3377, Singhara Chowk, Qutab Road, Sadar Bazar, Delhi, Delhi, 110006, India
fire extinguishers in Delhi
Report incorrect details









































