
Fire Extinguisher By Alfa Enterprises
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 1 kg |
| Type | BC |
| Material | Steel |
| Dimensions | 250 x 100 mm |
| Weight | 2 kg |
| Standards | IS 2171 |
| Usage | For Class B and C fires in restaurants, shopping complexes, and entertainment centers |
| Features | Fire safety, Easy use, Durable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ALFA ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from ALFA ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. A. Sameer
Address
NEW # 62, OLD #57, 1ST FLOOR, SEMUDOSS STREET, 2nd FLOOR, Chennai, Tamil Nadu, 600001, India
fire extinguishers in Chennai
Report incorrect details








































