
Fire Alarm System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Alarm System |
| Dominant Color | Red |
| Material | Plastic, Metal |
| Dimensions | 100x100x50 mm |
| Sound Level | 100dB |
| Power Supply | 24VDC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Compliance | IS 16747 |
| Usage | Fire detection and alarm in buildings and commercial spaces. |
| Features | Early warning, Fast response, Reliable detection, Easy installation, Simple operation, Durable design, Cost-effective, Wide coverage |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pixel Plus Technologies has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Pixel Plus Technologies at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vadodara, Gujarat
Proprietor
Mr. Nikunj Jadav
Address
No. 12, Mira Society, Chani Jakatnaka, Chani Road, Near Parimal Plaza, Fateganj, Vadodara, Gujarat, 390002, India
fire alarm systems in Vadodara
Report incorrect details


































