
Fire Alarm System By It Care Z
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Smoke/Heat |
| Power Source | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Material | ABS plastic |
| Dimensions | 100mm dia |
| Certification | UL listed |
| Usage | Fire detection and alarm in buildings, homes, and commercial spaces for early fire detection and warning to prevent property damage and save lives. |
| Features | Early detection, Fast response, Reliable alert, Safety ensured, Life protection |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, IT care Z has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from IT care Z at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
partner
Mr Bharat Patel
Address
76, First Floor, nalanda complex, near mansi circle, Vastrapur, Ahmedabad, Gujarat, 380008, India
fire alarm systems in Ahmedabad
Report incorrect details








































