
Fire Alarm System - Advanced Detection Technology , Reliable Performance And Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 150x150x100 mm |
| Material | Steel, Glass |
| Alarm Sound | 110dB |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Standards Compliance | IS 2148 |
| Usage | Manual fire alarm activation in buildings and facilities |
| Features | Fast Response, Easy Installation, Reliable Detection, Loud Alarm, Simple Operation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Rushfire Engineers is a one-stop shop for a wide range of products for fire fighting, fire pumps, hydrant and sprinkler systems, CCTV, Road safety, personal protective & a diverse range of other safety and security solutions. We have a team of technically qualified engineers to successfully manage and execute task specifications. To facilitate our core beliefs, the fire protection equipment provided by us goes across a series of quality monitoring steps.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2005
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
23ABFPR0390E1ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23ABFPR0390E1ZY
Indore, Madhya Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Mahesh Ramchandani
Members since
12 Years
Address
"PAHER" B No. 57, Shankar Bag, Sadar Bazar Main Road, Indore, Madhya Pradesh, 452006, India
Report incorrect details



































