
Fire Alarm System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 150x100x50 mm |
| Material | Steel, Plastic |
| Color | Red |
| Sound Level | 100dB |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Weight | 1kg |
| Usage | Fire alarm activation in offices, schools, and other buildings for fire safety. |
| Compliance | IS 2147 |
| Features | Fire Safety, Easy Installation, Reliable Alert, Durable Design, Quick Response |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Innov Controls Technology (I) Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Innov Controls Technology (I) Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Managing Director
Mr. Om Gupta
Address
Plot No.303/304, 2nd floor, Shilly Plaza, Opposite to Commercial Plaza, Kamaraj Road, Bengaluru, Karnataka, 560001, India
fire alarm systems in Bengaluru
Report incorrect details









































