
Fire Alarm - High Intensive Sound, Ertl Tested As Per Is:2189, Available In Three Tones, Electrical Operation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 150x100x50 mm |
| Sound Level | 100 dB |
| Power Supply | 24 V DC |
| Material | Steel |
| Color | Red |
| Standards | IS:2189 |
| Usage | Fire detection and warning in buildings and facilities |
| Features | Loud sound, Three tones, Electrical operation, Easy install, Reliable alert |
Product Overview
Key Features
High Intensive Sound
Tested by ERTL as per IS:2189
Available in three different tones
Available in electrical operation
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Peanuts & Shoestrings has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Peanuts & Shoestrings at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2005
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Partner
Mr. Sanjoy Nag
Address
Plot no-38, Uday Shankar Sarani, Kolkata, West Bengal, 700033, India
fire alarm in Kolkata
Report incorrect details







































