
Fire Alarm - High Sensitivity, Durable Design | Loud Sound, Easy Installation, Emergency Alert System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Color | Red |
| Material | Metal |
| Dimensions | 150x100mm |
| Sound Level | 100dB |
| Power Supply | 12V DC |
| Certification | BIS |
| Usage | Fire emergency alert in buildings and facilities |
| Features | High sensitivity, Loud sound, Easy install, High durability, Fire detection, Emergency alert |
Product Overview
Key Features
Incepted in 2013 at Maligaon, Dispur, Assam, North East of India, we are acclaimed as a remarkable manufacturer and supplier of Fire Alarm. This alarm is installed for alerting people during the fire emergency. The offered alarm is manufactured using topnotch quality components and ultramodern techniques under the strict vigilance of our ingenious professionals. Further, we are offering this Fire Alarm to our clients in different technical specifications at reasonable prices.
Features:
-
High sensitivity
-
Clear & loud sound
-
Easy to install
-
High durability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, B. D. ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from B. D. ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guwahati, Assam
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Dipak Das
Address
A. T. Road, Opp. Ubi Bank, Maligaon, Guwahati, Assam, 781011, India
fire alarm in Guwahati
Report incorrect details




































