
Fire Alarm
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Dominant Color | Red |
| Dimensions | 100x100x50 mm |
| Material | ABS Plastic |
| Sound Level | 100 dB |
| Power Source | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Certification | UL Listed |
| Usage | Fire emergency signaling in buildings and facilities. Designed for quick activation in case of fire. |
| Features | Easy install, Compact design, Reliable system, Sturdy build, Quick response, Simple operation |
Product Overview
Key Features
We are counted amongst the proficient suppliers of a huge quality assortment of Fire Alarm. Under the proper direction of adroit professionals, Offered alarm is precisely manufactured using tested raw material in sync with the set industry standards. Further, provided alarm in used mainly used with fire fighting systems for emergency conditions. This Fire Alarm can be availed from us in diverse technical specifications and sizes at market leading price.
Features:
-
No maintenance required
-
Compact design
-
Sturdy construction
-
Easy to install
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Aditi Fire Safety Services LLP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Aditi Fire Safety Services LLP at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABOFA4298D1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABOFA4298D1Z6
Navi Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
proprietor
Mr. Navnath Kamatkar
Address
Shop No. 4, SS 2, Sector 15, Near Indira Gandhi College, Kopar Khairane, Navi Mumbai, Maharashtra, 400709, India
fire alarm in Navi Mumbai
Report incorrect details








































