
Fire Alarm System By Beenafire Engineering Private Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Detector Type | Smoke/Heat |
| Alarm Type | Audible/Visual |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Material | Plastic/Metal |
| Dimensions | 100x100x50 mm |
| Standards Compliance | IS 2147 |
| Usage | Fire detection and alarm in buildings and facilities. |
| Features | Early warning, Quick response, Reliable detection, Easy installation, Durable design, Wide coverage, Simple operation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BEENAFIRE ENGINEERING PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from BEENAFIRE ENGINEERING PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAGCB9544D2ZL
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGCB9544D2ZL
Panvel, Maharashtra
Proprietor
Mr. Vishnukant Shukla
Address
B.No. A201, Plot J7, Taloja, Panvel, Maharashtra, 410210, India
Report incorrect details































