
Fire Alarm - Lightweight, Break Resistant | Easy Mounting, Trusted Safety Device For Schools, Hospitals, Offices
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Dominant Color | Red |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 100x100mm |
| Sound Level | 110dB |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Mounting | Wall |
| Certification | UL Listed |
| Usage | Fire safety in schools, hospitals, offices and commercial buildings. |
| Features | Loud alarm, Easy install, Durable, Reliable, Break glass, Wall mount |
Product Overview
Key Features
standing, we are engaged in supplying Fire Alarm. This
alarm is ideal to generate warning tones during emergency time. We procure this alarm from the reputed vendors of the market with the help of our agents. This Fire Alarm is used as a fire safety device in school, hospital, office and other commercial
establishments. We offer this alarm at pocket friendly prices.
Features:
- Light in weight
- Resistant to breakage
- Easy to mount on wall
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ROSHNI INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from ROSHNI INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2010
GST NO
07AAIFR7964E1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAIFR7964E1ZU
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
General Manager
Mr. Shantosh
Address
Plot No:-RZ/66, 1st Floor, Tughlakabad Extension, Gali No.10, New Delhi, Delhi, 110019, India
Report incorrect details









































