
Fire Alarm System - High Quality Raw Material, Advanced Technology, Defect-free Assurance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Alarm Siren |
| Dominant Color | Black |
| Sound Pressure | 110dB |
| Power | 12V DC |
| Material | ABS Plastic |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Weight | 500g |
| Usage | Fire alarm system, security system, industrial warning |
| Certification | CE |
| Features | Loud warning, Easy install, Durable design, Reliable alerts, Cost effective |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Others, Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BIGVISION TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from BIGVISION TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Name
Mr. Abhishek Agarwal
Address
NO. 108/8, MANOHAR PUKUR ROAD, Kolkata, West Bengal, 700026, India
fire alarm in Kolkata
Report incorrect details








































