
Fire Alarm System - Premium Quality Raw Materials, High Performance, Robust Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 230V AC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Material | Steel, plastic |
| Dimensions (Panel) | 300x200x100 mm |
| Certification | UL Listed |
| Alarm Sound Level | 110dB |
| Usage | Fire detection and alarm in buildings and industrial facilities |
| Features | Early warning, Safety system, Reliable detection, Quick response, Life safety |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VIKING FIRE PRODUCTS INDIA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from VIKING FIRE PRODUCTS INDIA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAECV9118P1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAECV9118P1ZP
Faridabad, Haryana
Director
Mr. Summit Gupta
Address
Unit No. 38,1st Floor,14/5, Mathura Road, Faridabad, Haryana, 121003, India
fire alarm in Faridabad
Report incorrect details




































