
Ethyl Acetate - Colorless Liquid, High Purity For Diverse Industrial Applications - Secure Online/offline Payment Options Available
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | Colorless liquid |
| Packaging | Drums |
| Density | 0.90 g/mL |
| Boiling point | 77 °C |
| Flash point | -4 °C |
| Solubility | Miscible with water |
| Features | High purity, Solvent Properties, Wide Applications, Cost effective, Safe handling, Easy to use |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 25-30 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Madhya Pradesh |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, B. C. DYE CHEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from B. C. DYE CHEM at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
18
Establishment
1979
GST NO
23ADCPA0455E1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23ADCPA0455E1ZG
Indore, Madhya Pradesh
Marketing Manager
Mr. Kashav
Address
No. 295/2, Babulal Nagar, Ring Road, Musakhedi, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
ethyl acetoacetate in Indore
Report incorrect details
































