
Ethyl Acetate - High Purity Solvent , Ideal For Ink, Paints, And Nail Care Applications
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Packaging | 100ml bottle |
| Color | Amber |
| Material | Glass bottle |
| Density | 0.900 g/cm³ |
| Boiling point | 77°C |
| Solubility | Miscible with water |
| Features | High purity, Wide usage, Best prices, Safe handling, Remarkable properties |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Haresh Petrochem Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Haresh Petrochem Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1981
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AABCH4107K1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCH4107K1ZP
Mumbai, Maharashtra
Marketing Manager
Mr. Davesh Vora
Address
Office Number-405, Acme Plaza, kurla road, Andheri east, Near Acme Plaza, Mumbai, Maharashtra, 400059, India
ethyl acetoacetate in Mumbai
Report incorrect details





























