
Ethyl Acetate - High Purity Solvent | Advanced Production Technology, Competitive Pricing
Price: 17180.00 INR
(17180.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
23193.00 INR / Liter
Weight :
2.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Capacity | 200 Liters |
| Purity | 99.5% |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Boiling point | 77°C |
| Appearance | Colorless liquid |
| Packaging | Plastic Drum |
| Features | High purity, Solvent grade, Versatile use, Cost effective, Easy handling |
| Mop | 1 |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| MRP | 23193.00 INR |
| Brand Name | SWASTIK INTERCHEM |
| Packsize | 1 |
| Price | 17180.00 INR (Approx.) |
| Weight | 2.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 45.00 cm |
| Returnable | No |
| Product Unit | 25 Liter/Liters |
| Stock Quantity | 20 |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Pkg Box Length | 25.00 cm |
| Shipping Type | flat_rate |
| Unit Type | Liter/Liters |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SWASTIK INTERCHEM PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from SWASTIK INTERCHEM PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AARCS2531E1ZD
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AARCS2531E1ZD
New Delhi, Delhi
Director
Mr Kamal
Address
B No. F 19, Kanishka Plaza, 1st Floor, Local Shopping Complex, Bhera Enclave, New Delhi, Delhi, 110087, India
Report incorrect details


































