
Ethyl Acetate - Organic Compound, Liquid Form | Colorless, Fruity Odor, A Y 99.5% Purity, Boiling Point 77.1 A C, Industrial Grade Solvent
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Other Names | Acetic Acid Ethyl Ester Ethyl Ethanoate |
| CAS No | 141-78-6 |
| Type | Other |
| Grade | Industrial Grade |
| Usage | Solvent Coatings Adhesives Inks Pharmaceuticals |
| Purity | a Y 99.5% |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Application | Other |
| Raw Material | Ethanol Acetic Acid |
| Smell | Other |
| Color | Colorless |
| Form | Liquid |
| Assay | a Y 99.5% |
| Ph Level | Neutral to Slightly Acidic |
| Storage | Store in a cool dry and well-ventilated area |
| Melting Point | -83.6 A C |
| Boiling point | 77.1 A C |
| EINECS No | 205-500-4 |
| Particle Size | (Liquid) |
| Acid Value | a 0.01% |
| Viscosity | 0.426 mPaA.s at 25 A C |
| Moisture (%) | a 0.1% |
| Residue on Ignition | a 0.005% |
| Loss on Drying | (Liquid) |
| Heavy Metal (%) | a 0.0005% |
| HS Code | 29153100 |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AOCPK3054L1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AOCPK3054L1Z1
Ankleshwar, Gujarat
md
Mr. Dinesh Khunt
Address
Plot No:7904/F, Near BEIL, GIDC, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
ethyl acetate in Ankleshwar
Report incorrect details










































