
Ethyl Acetate
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
150
Brand Name :
Vasudev Chemicals
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | CH3COOCH2CH3 |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Density | 0.9 g/mL |
| Boiling Point | 77 °C |
| Appearance | Colorless liquid |
| Solubility | Miscible with water |
| Packaging | Glass bottle |
| Features | High purity, Versatile solvent, Low toxicity, Pleasant odor, Cost effective, Fast evaporation, Wide applications |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Drum |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Western Europe, Central America, South America, Asia |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
4
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAFFV7863D1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFFV7863D1Z1
Vadodara, Gujarat
Partner
Mr. Dilip Patel
Address
BNo,C-1, B-4743, Gidc Estate, Nr. Fricom Chowkdi, Opp. Chemical, Opposite Tonira Pharma Vadodara, Gujarat, 393002, India
ethyl acetate in Vadodara
Report incorrect details

































