
Ethyl Acetate - High Purity Chemical Compound | Precisely Formulated, Advanced Processing Techniques
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molecular Formula | C₄H₈O₂ |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Boiling Point | 77 °C |
| Appearance | Colorless |
| Solubility | Miscible with water |
| Purity | >99% |
| Features | Solvent, Extraction, Cleaning, High Purity, Versatile, Cost-effective |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RELIANCE CHEMICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from RELIANCE CHEMICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vadodara, Gujarat
PROPRIETOR
Mr. Nayan Somabhai Patel
Address
D-105, Swaminarayan Nagar, Nizampura, Vadodara, Gujarat, 390002, India
ethyl acetoacetate in Vadodara
Report incorrect details

















