



Ethyl Acetate - Industrial Grade Liquid, 100% Purity, High Solubility | Versatile Solvent For Extraction, Cleaning, And Manufacturing
Price: 76.70 INR / Liter
(65.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
76.70 INR / Liter
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
220
Minimum Pack Size :
5
In Stock
Product Specifications
| Smell | Other |
| Density | 90 Kilogram per cubic meter (kg/m3) |
| Melting Point | Ethyl acetate is a colorless, flammable liquid with a sweet, fruity odor that's used in a variety of applications: Solvents: Used in paints, varnishes, lacquers, cleaning mixtures, perfumes, and more Manufacturing: Released during the production of artificial silk and leather, photographic films, linoleum, and more Food and beverage: Used in the decaffeination of tea and coffee, and is present in wines Cosmetics: Used in nail polish, nail polish remover, base coats, and other manicuring products |
| Boiling point | 77 C |
| Purity | 100 % |
| Poisonous | No |
| Form | Liquid |
| Solubility | High |
| Storage | Dry Place |
| Taste | Odorless |
| Chemical Name | Ethyl Acetate |
| Grade | Industrial Grade |
| Type | Industrial Grade |
| Usage | Ethyl acetate is a colorless, flammable liquid with a sweet, fruity odor that's used in a variety of applications: Solvents: Used in paints, varnishes, lacquers, cleaning mixtures, perfumes, and more Manufacturing: Released during the production of artificial silk and leather, photographic films, linoleum, and more Food and beverage: Used in the decaffeination of tea and coffee, and is present in wines Cosmetics: Used in nail polish, nail polish remover, base coats, and other manicuring products |
| Application | Industrial |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Liter/Liters |
| Stock Quantity | 100000 |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 95.00 cm |
| Mop | 5 |
| Pkg Box Length | 95.00 cm |
| Price | 65.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 220 |
| Brand Name | Madhav International |
| Shipping Type | actual |
| Price Type | fixed |
| MRP | 76.70 INR |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 58.00 cm |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 5 |
Company Details
"Leading Manufacturer, Exporter and Supplier of Personal Care Chemicals, Surfactant & Performance Chemicals, Bulk Chemicals, Industrial Solvents, Paint Chemicals"
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BNNPJ7432A1Z9
Payment Mode
Wallet & UPI, Cash, Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BNNPJ7432A1Z9
Vadodara, Gujarat
Owner
Mrs. Rupal
Members since
2 Years
Address
S/f 241, Fortune Gateway, Opp. Keya Motors, Chhani Jakat Naka, Vadodara, Gujarat, 390024, India
ethyl acetate in Vadodara
Report incorrect details

































