
Ethyl Acetate - Ch3cooch2ch3, Clear Liquid With Exceptional Boiling Point Of 76-77â°c And Melting Point Of -83â°c
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
14.4
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Molecular Formula | CH3COOCH2CH3 |
| Boiling Point | 76-77°C |
| Melting Point | -83°C |
| Refractive Index | 1.3719 |
| Flash Point | -4°C |
| Packaging | Drums |
| Features | High purity, Solvent properties, Wide applications, Cost effective, Easy handling |
| FOB Port | Shanghai |
| Payment Terms | Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | drums & isotank |
| Main Export Market(s) | Asia |
Product Overview
Key Features
Detail:-
Synonyms: Acetic acid, ethyl ester
Molecular Formula: CH3COOCH2CH3
Formula Weight: 88.11
Structural Formula:
Boiling point: 76-77 A C
Melting point, -83A C
Refractive index: 1.3719
Flash point: -4 A C
Descriptioni Clear liquid.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
596
Establishment
1958
Working Days
Monday To Friday
Payment Mode
Letter of Credit (L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hangzhou, Zhejiang
Manager
Ms Cara Song
Address
No. 8th, Yandongguan Road, Meicheng town, Jiande City, Hangzhou, Zhejiang, 311604, China
Report incorrect details
































