
Ethyl Acetate - Premium Quality Solvent | Highly Appreciated By Valued Clients
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99.5% |
| Color | Blue |
| Packaging | 200L drums |
| Density | 0.90 g/cm³ |
| Boiling Point | 77°C |
| Flash Point | -4°C |
| Solubility | Miscible with water |
| Features | High purity, Solvent grade, Cost effective, Widely used, Excellent quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Xingtai Nanling Import & Export Co. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Xingtai Nanling Import & Export Co. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shijiazhuang, Hebei
Sale Manager
Ms. Cora Li
Address
No. 370, Zhonghua North St., Shijiazhuang, Hebei, 050001, China
ethyl acetate in Shijiazhuang
Report incorrect details
































