
Ethyl Acetate - High Purity Solvent For Paints, Adhesives, Ink, And Fragrance Applications, Versatile Use In Medical And Organic Synthesis
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Packaging | 200L drums |
| Material | Steel |
| Color | Blue |
| Density | 0.90g/cm³ |
| Boiling point | 77°C |
| Flash point | -4°C |
| Features | Solvent, Versatile, High purity, Cost effective, Wide applications |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TianJinSiKeDa Chemicals Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from TianJinSiKeDa Chemicals Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
1997
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Tianjin, Tianjin
Name
Ms. Fancy Zhang
Address
No. 172, Xinxin Nan Road, Shuangqiaohe Creative Industries Park, Jinnan District, Tianjin, Tianjin, 050090, China
Report incorrect details

























